Urazy, przeciążenia lub choroby paznokci mogą prowadzić do problemów, które wykraczają daleko poza estetykę stóp. Ich skutkiem mogą być m.in. dolegliwości bólowe, infekcje, stany zapalne czy dysfunkcje, które poważnie utrudniają chodzenie i normalne funkcjonowanie. W trudnych przypadkach leczenie może wymagać interwencji chirurgicznej. W tym artykule omówimy, kiedy należy zgłosić się do podologa oraz jakie zabiegi podologiczne paznokci przeprowadza się w celu leczenia konkretnych problemów w obrębie stóp.

Kiedy należy się zgłosić do podologa?

Nic nie stoi na przeszkodzie ku temu, aby wizyty w gabinecie podologicznym miały charakter profilaktyczny. Dotyczy to szczególnie dzieci, które rozwijają się fizycznie. Troska o zdrowie i prawidłowe funkcje stóp pomoże im rozwijać się prawidłowo oraz obniżyć ryzyko wystąpienie różnych problemów, np. płaskoskopia.

Innym wskazaniem są pojawiające się problemy w obrębie stóp. Mowa tu m.in. o dolegliwościach bólowych w trakcie chodzenia, wrastaniu paznokcia w skórę i wynikających z niego ran i obrzęków, a także powolnym wzroście lub całkowitym zatrzymaniu wzrastania płytki paznokciowej.

W tych sytuacjach zaleca się konsultację podologiczną, podczas której specjalista dokładnie oceni stan stóp i zaproponuje odpowiednie metody leczenia.

Plastyka opuszka - Podolog Wrocław

Charakterystyka zabiegu podologicznego paznokci

W zależności od problemu występującego u pacjenta podolog może podjąć leczenie zachowawcze bądź przeprowadzić odpowiedni zabieg, który pomoże skutecznie wyleczyć problemy z paznokciami u stóp, w tym również te o charakterze nawracającym. Poniższa lista przedstawia i krótko charakteryzuje zabiegi podologiczne, które umożliwiają leczenie problemów z paznokciami u stóp.

Leczenie paznokci w gabinecie podologicznym – jak przebiega?

Leczenie paznokci w gabinecie podologicznym może mieć różny przebieg. Wpływ na postępowanie ma przede wszystkim charakter problemu oraz jego stopień zaawansowania.

Każdy z zabiegów podologicznych to inny proces, wymagający specjalistycznej wiedzy oraz umiejętności chirurga podologii. Od pacjenta oczekuje się prawidłowego przygotowania się do zabiegu oraz odpowiedniego postępowania w okresie rekonwalescencji. Ma to duży wpływ na skuteczność terapii. Zalecenia każdorazowo wydawane są indywidualnie, w zależności od specyfiki danego przypadku.

Paznokcie zmienione chorobowo, np. z powodu infekcji grzybiczej, bakteryjnej lub wirusowej, mogą wymagać długotrwałej terapii farmakologicznej, połączonej z odpowiednią pielęgnacją i profilaktyką.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *