Dysfunkcje i choroby stóp mogą poważnie utrudniać normlane funkcjonowanie. Niektóre z nich mogą wymagać interwencji chirurgicznej. W niniejszym artykule przedstawiamy najczęściej wykonywane zabiegi podochirurgiczne, które skutecznie pomagają przywrócić zdrowie stóp.

Czym jest podochirurgia?

Podochirurgia to specjalistyczna dziedzina medycyny, której głównym obszarem działania jest wykonywanie różnorodnych zabiegów chirurgicznych w obszarze stóp. Gabinety podologiczne, specjalizujące się w tej dziedzinie, oferują szereg procedur mających na celu zarówno leczenie schorzeń, jak i poprawę estetyki stóp. Zabiegi podochirurgiczne są przeprowadzane przez doświadczonych podologów i podochirurgów, posiadających specjalistyczną wiedzę oraz umiejętności chirurgiczne.

Dzięki temu pacjenci mogą skorzystać z profesjonalnej opieki bez konieczności długotrwałego pobytu w placówce medycznej. Warto jednak pamiętać, że podochirurgia podobnie jak każda dziedzina medycyny wymaga odpowiedniego przygotowania oraz przestrzegania standardów sanitarnych.

Zabiegi chirurgiczne wykonywane w gabinecie podologicznym

Dzięki specjalistycznym umiejętnościom podologów oraz nowoczesnym technologiom, pacjenci mogą skorzystać z kompleksowej opieki chirurgicznej nad swoimi stopami bez konieczności korzystania z usług klinik chirurgicznych czy szpitali. Warto podkreślić, że każdy zabieg jest indywidualnie dostosowywany do potrzeb pacjenta, co gwarantuje skuteczność oraz bezpieczeństwo procedury.

Podochirurgia

Plastyka opuszka palca

Plastyka opuszka palca to zabieg podochirurgiczny, który przeprowadza się w przypadku występowania uszkodzeń paznokci. Jego głównym celem jest odnowienie łożyska paznokcia, przywracając stymulację macierzy do prawidłowego wzrostu. Aby osiągnąć ten efekt, chirurg dokładnie oczyszcza powierzchnię kostną paliczka, tworząc tym samym odpowiednią przestrzeń do zrostu płytki. Cała procedura trwa zazwyczaj od 45 do 60 minut.

Po przeprowadzeniu plastyki opuszka pacjent może cieszyć się poprawionym wyglądem stóp oraz zminimalizowanym ryzykiem wystąpienia różnych zaburzeń w ich obrębie.

Plastyka wału okołopaznokciowego

Kolejnym istotnym zabiegiem wykonywanym w gabinecie podologicznym jest plastyka wałów okołopaznokciowych. Ten specjalistyczny zabieg skierowany jest przede wszystkim do osób borykających się z wrastającymi paznokciami. Podczas plastyki wału okołopaznokciowego podolog przeprowadza precyzyjną interwencję mającą na celu usunięcie nadmiernego wału skórnego wokół paznokcia, co przyczynia się do eliminacji dolegliwości oraz przywrócenia zdrowego wyglądu paznokci.

Inne zabiegi podologiczne

Oprócz opisanych zabiegów chirurgicznych w gabinecie podologicznym przeprowadza się także inne zabiegi, których celem jest przywrócenie sprawności stóp oraz ich prawidłowego wyglądu. Należą do nich m.in.:

Ponadto pacjenci mogą skorzystać także z podstawowego zabiegu podologicznego, nazywanego również leczniczym pedicurem. W jego trakcie podolog jest w stanie ocenić stan zdrowia stóp usunąć niewymagające zmiany oraz wydać zalecenia dotyczące dalszego postępowania.