Zmagasz się z trwałym uszkodzeniem paznokcia u stopy? Nie rezygnuj z nadziei! Plastyka opuszka palca to nowoczesne podejście w chirurgii podologicznej, pozwalające na regenerację łożyska paznokcia i przywrócenie jego zdolności do wzrostu. Zapraszamy do lektury artykułu, w którym przedstawiamy przebieg plastyki opuszka palca oraz korzyści, jakie ten zabieg niesie dla pacjenta.

Plastyka opuszka palca – co to jest za zabieg i co ma na celu?

Plastyka opuszka palca to zabieg podochirurgiczny, który ma na celu przywrócenie zdrowia oraz prawidłowego funkcjonowania paznokcia i jego otoczenia. Głównym celem plastyki opuszka palca jest regeneracja łożyska paznokcia.

W wyniku przeprowadzenia plastyki opuszka palca możliwe jest przywrócenie prawidłowego wyglądu i  funkcji stóp oraz zmniejszenie ryzyka wystąpienia różnego rodzaju zaburzeń w ich obrębie. Pacjenci po tym zabiegu doświadczają poprawy estetyki paznokci oraz odczuwają ulgę w przypadku ewentualnych dolegliwości związanych z nieprawidłowym wzrostem paznokcia.

Przebieg zabiegu plastyki opuszka palca

Zabieg trwa około 45–60 minut. W jego trakcie chirurg regeneruje łożyska, przywracając zdolność macierzy do wzrastania Aby to osiągnąć, chirurg powinien przeprowadzić dokładne oczyszczenie powierzchni kostnej paliczka, tworząc przestrzeń do zrostu płytki.

Plastyka opuszka palca przeprowadzana w znieczuleniu miejscowym, dzięki czemu pacjenci nie odczuwają bólu podczas wykonywania czynności chirurgicznych.

Plastyka opuszka palca

Jak wygląda przygotowanie do plastyki opuszka palca?

Przed przystąpieniem do plastyki opuszka palca istotne jest odpowiednie przygotowanie pacjenta. W Dolnośląskim Centrum Zdrowej Stopy we Wrocławiu każdemu pacjentowi przekazywane są spersonalizowane zalecenia, które pełnią kluczową rolę w procesie przygotowań do zabiegu podochirurgicznego. Pacjenci powinni skrupulatnie zapoznać się z otrzymanymi zaleceniami i podjąć odpowiednie kroki, aby zapewnić sprawną i skuteczną realizację plastyki opuszka.

Dokładne przygotowanie się do zabiegu nie tylko wpływa na efektywność procedury, ale także może skrócić czas rekonwalescencji po plastyce opuszka.

Rekonwalescencja po plastyce opuszka palca

Okres po przeprowadzonej plastyce opuszka palca to czas istotny dla pełnego powrotu do zdrowia i komfortu pacjenta. Rekonwalescencja trwa zazwyczaj około 14 dni, a zalecenia dotyczące pielęgnacji i dbania o uzdrowiony obszar są zawsze dostosowane do indywidualnych potrzeb pacjenta. Rekonwalescencja po zabiegu może obejmować takie czynności, jak:

Pacjenci po plastyce opuszka powinni również systematycznie uczęszczać na wizyty kontrolne zgodnie z zaleceniami podologa. W trakcie tych wizyt monitoruje się postęp gojenia się rany oraz prowadzi terapię wspomagającą naturalny wzrost paznokci, zachowując równowagę między estetyką a zdrowiem stóp.