Wrastające paznokcie u stóp to problem, który należy zacząć leczyć możliwie jak najszybciej. Wówczas znacznie większą skuteczność mogą wykazywać nieinwazyjne i bezbolesne metody leczenia. Kto leczy wrastające paznokcie u stóp i jakie metody wykorzystuje? Dlaczego należy wystrzegać się domowych sposobów leczenia wrastających paznokci oraz samodzielnego leczenia za pomocą aptecznych preparatów? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w niniejszym artykule.

Gdzie leczyć wrastające paznokcie u stóp?

Wrastający paznokieć u stopy to problem, z którym należy udać się do podologa, czyli specjalisty w zakresie leczenia nieprawidłowości występujących w obrębie stóp, m.in. odcisków, modeli, brodawek wirusowych, zmian chorobowych czy właśnie wrastających paznokci. Mieszkańcy Wrocławia i okolic mogą skorzystać z pomocy podologa w Dolnośląskim Centrum Zdrowej Stopy.

Domowe sposoby na leczenie wrastających paznokci u stóp

W Internecie można znaleźć dziesiątki domowych sposobów na wrastające paznokcie. Jednakże dla własnego bezpieczeństwa należy wystrzegać się ich stosowania. Sposób leczenia wrastających paznokci u stóp powinien bowiem być dostosowany do indywidualnych potrzeb każdego pacjenta. Przed wdrożeniem odpowiedniej metody podolog musi ocenić stan paznokcia oraz wału okołopaznokciowego, a także stan tkanek i potwierdzić lub wykluczyć ewentualną obecność stanu zapalnego.

Stosując samodzielnie domowe sposoby na wrastający paznokieć, narażamy się nie tylko na brak postępów w leczeniu tego problemu, ale też na jego dalszy rozwój. Stan zapalny i ropiejące rany mogą realnie utrudniać chodzenie i normalne funkcjonowanie, a także stwarzać ryzyko infekcji. Dlatego leczenie wrastających paznokci u stóp wymaga kontaktu ze specjalistą.

Wrastające paznokcie u nóg

Lekarstwa i preparaty na wrastające paznokcie u stóp

W przypadku stosowania preparatów dostępnych w aptekach również należy zachować ostrożność. Nie zaleca się samodzielnego leczenia za pomocą środków na wrastający paznokieć, które można kupić w aptece bez recepty.

Stosowanie wszelkich ewentualnych preparatów na wrastające paznokcie u stóp powinno odbywać się pod kontrolą i zgodnie z zaleceniami specjalisty. Po wizycie u podologa lub przeprowadzeniu przez niego zabiegu leczenia wrastających paznokci, należy zakupić odpowiednie preparaty lub opatrunki, które mają pomóc rekonwalescencji. Podolog może zalecić stosowanie m.in. miejscowych lub doustnych środków przeciwbólowych i przeciwzapalnych.

Zabiegi podologiczne i chirurgiczne na wrastające paznokcie u stóp

Wybór właściwej metody leczenia wrastających paznokci zawsze zależy od indywidualnej oceny każdego przypadku. Podolog ocenia stan paznokcia i wału okołopaznokciowego, a następnie proponuje pacjentowi najkorzystniejszą dla niego metodę leczenia.

W mało zaawansowanych przypadkach skuteczne mogą okazać się bezbolesne i nieinwazyjne metody leczenia, takie jak np.: stosowanie klamry ortonyksyjnej, która ma na celu uniesienie brzegów paznokcia i zmianę kierunku ich wzrastania. Rzadziej stosowane metody to m.in. kostka Arkady, rurki silikonowe czy taping.

W przypadku zaawansowanego stadium wrastania paznokci konieczne może okazać się wykorzystanie metod chirurgicznych, takich jak np.:

Leczenie wrastających paznokci – podsumowanie

Należy zawsze mieć na uwadze to, jak poważne konsekwencje może mieć nieprawidłowo leczony wrastający paznokieć. Leczenie domowe lub samodzielne stosowanie preparatów z apteki może nie tylko nie przynieść efektów, ale wręcz zaszkodzić. Dlatego w trosce o swoje zdrowie oraz możliwość normalnego chodzenia, należy jak najszybciej skonsultować ten problem z podologiem i stosować się do zaleceń specjalisty.

Wrastający paznokieć to jeden z problemów, których leczenia podejmują się specjaliści z Dolnośląskiego Centrum Zdrowej Stopy we Wrocławiu.