Problem wrastającego paznokcia u stopy można wyleczyć nieinwazyjnie i bezboleśnie, jednak w zaawansowanym stadium konieczne może okazać się wykorzystanie metod chirurgicznych. Metodą niosącą dużą skuteczność w leczeniu wrastających paznokci u stóp, jest plastyka wału okołopaznokciowego. W tym artykule omawiamy, na czym polega, jakie są wskazania do przeprowadzenia zabiegu, a także jak przebiega zabieg i jak wygląda rekonwalescencja.
Czym jest plastyka wału okołopaznokciowego i kiedy jest wskazana?
Plastyka wału okołopaznokciowego to chirurgiczna metoda leczenia wrastających paznokci u stóp. Jest to najskuteczniejsza metoda leczenia tego problemu, gwarantująca znacznie wyższą skuteczność niż usunięcia całości lub części płytki paznokciowej. Plastyka wałów okołopaznokciowych polega na redukcji przerostu fragmentu skóry przylegającej do paznokcia.
Plastyka wału okołopaznokciowego stosowana jest u pacjentów z nawracającym problemem wrastającego paznokcia, u których nieinwazyjne metody leczenia nie przynoszą trwałych efektów. Wskazaniami są także:
- stany zapalne wału okołopaznokciowego, wywołane wrastaniem paznokcia;
- przerost wału okołopaznokciowego, spowodowany urazami, uwarunkowaniem genetycznym lub stanami zapalnymi.
Przygotowanie do plastyki wałów okołopaznokciowych
Do plastyki wału okołopaznokciowego pacjenci są kwalifikowani podczas badania podologicznego. Po przeprowadzeniu wywiadu z pacjentem, zapoznaniu się z dotychczasową historią leczenia oraz dokładnym obejrzeniu stóp specjalista może zalecić wykorzystanie tej metody.
Podczas przygotowań do leczenia należy stosować się do zaleceń podologa. Mogą one obejmować m.in. profilaktyczną antybiotykoterapię czy wykonanie właściwych badań laboratoryjnych.
Przeciwwskazaniem do plastyki wału okołopaznokciowego są:
- nieunormowane cukrzyca;
- zaburzenia krzepliwości krwi;
- choroby nowotworowe.
Przebieg zabiegu plastyki wałów okołopaznokciowych
Plastyka wału okołopaznokciowego jest zabiegiem chirurgicznym, polegającym na usunięciu przerostu fragmentu skóry otaczającej paznokieć. Zabieg wykonuje się w znieczuleniu miejscowym. Może trwać około 45 minut, jednak jego czas jego trwania zależy od stopnia zaawansowania problemu.
Rekonwalescencja po plastyce wałów okołopaznokciowych
Rekonwalescencja po zabiegu trwa około 14 dni. Po zabiegu pacjent zawsze otrzymuje indywidualne zalecenia dotyczące prawidłowej pielęgnacji oraz postępowania. Mogą one obejmować m.in.:
- wizyty kontrolne;
- unikanie moczeniu stóp do czasu zdjęcia szwów;
- zmieniane opatrunku zgodnie z zaleceniami podologa;
- unikanie intensywnego wysiłku fizycznego;
- unikanie nadmiernego obciążania stopy.
Plastyka wału okołopaznokciowego w Dolnośląskim Centrum Zdrowej Stopy
Zabieg plastyki wału okołopaznokciowego możesz wykonać w Dolnośląskim Centrum Zdrowej Stopy we Wrocławiu. Otrzymasz pomoc wykwalifikowanych i doświadczonych podologów i chirurgów, którzy skutecznie leczyli najtrudniejsze i najbardziej wymagające przypadki wrastających paznokci u stóp. Jeśli doskwiera Ci ten problem, nie zwlekaj i nie czekaj aż się pogłębi Umów się na konsultację z podologiem w Dolnośląskim Centrum Zdrowej Stopy i zacznij skuteczne leczenie.