Egzostoza podpaznokciowa to schorzenie, które powoduje rozwarstwienie paznokcia i zdeformowanie kształtu palca, prowadząc do dyskomfortu, bólu i trudności w chodzeniu. W tym artykule dowiesz się, co powoduje egzostozę podpaznokciową i jak przebiegają jej leczenie oraz rekonwalescencja po zabiegu.

Specyfika egzostozy podpaznokciowej

Egzostoza podpaznokciowa jest łagodną zmianą chrzęstno-kostną, która pojawia się najczęściej na bocznych częściach paliczków dystalnych. Zmiana ta charakteryzuje się postacią guza, który może prowadzić do uniesienie płytki paznokcia i zniszczenia łożyska. Skutkuje to rozwarstwieniem i deformacji paznokcia, którym towarzyszą stany zapalne i onycholiza (odklejenie się płytki paznokcia od łożyska).

Zmiana rozwija się powoli, przez długi czas nie dając żadnych niepokojących objawów. Objawy można zauważyć w momencie, kiedy guz osiąga duże rozmiary i zaczyna wyrastać poza skórę właściwą. Wówczas można zauważyć np.:

Egzostoza  paznokciowa – przyczyny

Przyczyny egzostozy paznokciowej do tej pory nie zostały do końca poznane. Jednym z warunków rozwoju tych zmian są predyspozycje genetyczne, za kolejny uważa się urazy mechaniczne, np. nadepnięcia czy uderzenia, ponadto egzostoza występuje także u osób, które noszą zbyt ciasne obuwie i mocno obciążają stopy podczas wysiłku fizycznego. Ponadto schorzenie to występuje u osób, które przebyły infekcje stóp oraz zabiegi chirurgiczne palców.

Egzostoza podpaznokciowa

Zabieg usunięcia egzostozy podpaznokciowej – jak leczyć?

Leczenie egzostozy podpaznokciowej wymaga interwencji chirurgicznej. W czasie zabiegu konieczne jest usunięcie zmiany wraz z jej korzeniem, znajdującym się pod łożyskiem. Zabiegiem, który może pomóc w leczeniu tej zmiany jest plastyka opuszka. Zabieg umożliwia przywrócenie prawidłowych funkcji macierzy paznokcia oraz prawidłowego wzrostu płytki paznokciowej.

Zabieg trwa około 45–60 minut. Przeciwwskazaniami są:

Przygotowanie do zabiegu wymaga stosowania się do zaleceń podologa. Każdy pacjent, który zostanie zakwalifikowany do plastyki, otrzyma indywidualne wskazania, które pomogą mu prawidłowo przygotować się do zabiegu.

Rekonwalescencja po zabiegu usunięcia egzostozy podpaznokciowej

Plastyka opuszka palca to zabieg chirurgiczny, dlatego pacjenci muszą przejść okres rekonwalescencji, zanim zaczną normalne funkcjonowanie. Zalecenia w tym obszarze zawsze wydawane są indywidualnie w oparciu o specyfikę każdego przypadku. Mogą one obejmować m.in.:

Czas rekonwalescencji zależy od indywidualnych zdolności organizmu do regeneracji oraz od stopnia zaawansowania egzostozy paznokciowej. Średnio może trwać około 14 dni.