Jak odróżnić paznokieć wrastający od paznokcia wkręcającego?

Paznokieć wrastający, podobnie jak paznokieć wkręcający początkowo powoduje jedynie niewielki dyskomfort, jednak zaniedbanie tej dolegliwości może spowodować, że pojawi się duży ból. Warto wiedzieć, jak zapobiegać tym problemom, a także, gdzie szukać pomocy w przypadku ich wystąpienia.

Paznokieć wrastający

Paznokieć wrastający odróżnia się od prawidłowego paznokcia tym, że boczne jego krawędzie wrastają w skórę otaczającą paznokieć, zwaną wałem okołopaznokciowym. Najczęstsze przyczyny pojawienia się tej dolegliwości to głównie zaburzenia statyki stopy: płaskostopie poprzeczne czy koślawość, ale także nieprawidłowy sposób obcinania paznokci, noszenie butów z wąskimi czubkami, nadwaga, ciąża. Nie bez znaczenia również są predyspozycje wrodzone. Paznokieć wrastający i paznokieć wkręcający mogą być odziedziczone po przodkach.

Paznokieć wkręcający

Paznokieć wkręcający można rozpoznać dzięki charakterystycznemu zwijaniu się paznokcia w rurkę. Przyczyną tej dolegliwości jest deformacja kostna paliczków dystalnych spowodowana nieprawidłową biomechaniką stopy. Pacjenci najczęściej winę za taki stan paznokci zrzucają na nieprawidłowe obuwie (wąskie noski) lub niewłaściwe skracanie paznokci, co nie ma wpływu na powstawanie paznokci wkręcających.

Rozpoznanie i leczenie

W przypadku wystąpienia takich dolegliwości, jak ból w okolicy paznokcia, zaczerwienienie i opuchlizna, a także krwawienie lub pojawienie się ropnej wydzieliny, warto skonsultować się z podologiem, czyli specjalistą, zajmującym się zdrowiem naszych stóp. Podolog oceni stan paznokcia oraz wału okołopaznokciowego, a następnie zaproponuje sposób leczenia. Wśród metod leczenia tych dolegliwości można wymienić klamry ortonyksyjne oraz kostkę Arkady. W uzasadnionych sytuacjach wykonana może zostać również plastyka wału okołopaznokciowego.

Paznokieć wrastający i paznokieć wkręcający się to dolegliwości, które mogą utrudnić codzienne funkcjonowanie, jednak można je skutecznie wyleczyć w gabinecie podologicznym.

Paznokieć wrastający

paznokieć wrastający - kostka arkady

Paznokieć wkręcający się

paznokieć wkręcający się - kostka arkady

Zobacz gdzie znajduje się gabinet ⟶