Odczuwasz ból w okolicach paznokcia stopy podczas chodzenia? Masz wrażenie, że coś znajduje się w tym miejscu w bucie? Prawdopodobnie masz problem z wrastającym paznokciem. Jest to dolegliwość, która może skutecznie obniżyć komfort chodzenia. Przeczytaj poniższy artykuł, by dowiedzieć się więcej o metodach leczenia. Jeśli chcesz uwolnić się od wrastającego paznokcia, umów się na wizytę w naszym gabinecie na ulicy Skarbowców 115 we Wrocławiu.
Jak odróżnić paznokieć wrastający od paznokcia wkręcającego?
Paznokcie wrastające podobnie jak paznokcie wkręcające początkowo powodują jedynie niewielki dyskomfort, jednak zaniedbanie tej dolegliwości może spowodować, że pojawi się duży ból. Warto wiedzieć, jak zapobiegać tym problemom, a także, gdzie szukać pomocy w przypadku ich wystąpienia.
Charakterystyka paznokcia wrastającego
Paznokieć wrastający odróżnia się od prawidłowego paznokcia tym, że boczne jego krawędzie wrastają w skórę otaczającą paznokieć, zwaną wałem okołopaznokciowym. Najczęstsze przyczyny pojawienia się tej dolegliwości to głównie zaburzenia statyki stopy: płaskostopie poprzeczne czy koślawość, ale także nieprawidłowy sposób obcinania paznokci, noszenie butów z wąskimi czubkami, nadwaga, ciąża. Nie bez znaczenia również są predyspozycje wrodzone. Paznokieć wrastający i paznokieć wkręcający mogą być odziedziczone po przodkach.
Po czym poznać, że paznokieć rośnie nieprawidłowo? Etapy rozwijania się wrastającego paznokcia:
- W początkowej fazie zauważysz, że podczas chodzenia odczuwasz lekki dyskomfort.
- Odczucie, że “coś Ci przeszkadza w skarpetce lub bucie” przerodzi się w lekki ból.
- Ból nasili się, gdy założysz wąskie obuwie lub obcasy, ponieważ wtedy paznokieć z większą siłą będzie wrastał w wał okołopaznokciowy.
- Jeżeli nie zareagujesz na tym etapie, w miejscu wrzynania się paznokcia w skórę pojawi się mała rana.
- Z czasem w ranie pojawi się krew – oznaka, że to już naprawdę ostatni moment na leczenie.
- Ostatni etap to ropiejąca i bardzo bolesna rana, która niemal uniemożliwia chodzenie.
Paznokcie, które wrastają w palce u stóp, mogą przysporzyć sporo bólu. Dlatego reaguj od razu, gdy tylko poczujesz dyskomfort podczas chodzenia. Szybka reakcja to gwarancja całkowicie bezbolesnego i nieinwazyjnego leczenia w gabinecie podologicznym we Wrocławiu.
Charakterystyka paznokcia wkręcającego
Paznokieć wkręcający można rozpoznać dzięki charakterystycznemu zwijaniu się paznokcia w rurkę. Przyczyną tej dolegliwości jest deformacja kostna paliczków dystalnych spowodowana nieprawidłową biomechaniką stopy. Pacjenci najczęściej winę za taki stan paznokci zrzucają na nieprawidłowe obuwie (wąskie noski) lub niewłaściwe skracanie paznokci, co nie ma wpływu na powstawanie paznokci wkręcających.
Wrastające paznokcie Wrocław – rozpoznanie wady i sposoby leczenia
W przypadku wystąpienia takich dolegliwości, jak ból w okolicy paznokcia, zaczerwienienie i opuchlizna, a także krwawienie lub pojawienie się ropnej wydzieliny, warto skonsultować się z podologiem, czyli specjalistą, zajmującym się zdrowiem naszych stóp. Podolog oceni stan paznokcia oraz wału okołopaznokciowego, a następnie zaproponuje sposób leczenia. Wśród metod leczenia tych dolegliwości można wymienić klamry ortonyksyjne oraz kostkę Arkady. W uzasadnionych sytuacjach wykonana może zostać również plastyka wału okołopaznokciowego.
Paznokieć wrastający i paznokieć wkręcający się to dolegliwości, które mogą utrudnić codzienne funkcjonowanie, jednak można je skutecznie wyleczyć w gabinecie podologicznym.
Wrastające paznokcie – kompendium wiedzy
Adres | Czas trwania zabiegu | Cena zabiegu | Przygotowanie do zabiegu | Zalecenia po zabiegu | Przeciwwskazania |
ul. Skarbowców 115 Wrocław |
30-60 min. | od 150 zł |
|
|
|
Paznokieć wrastający
Paznokieć wkręcający się
Trudne przypadki wrastających paznokci mogą wymagać przeprowadzenia plastyki wałów okołopaznokciowych.
Zobacz gdzie znajduje się gabinet ⟶