Odczuwasz, jakby coś przeszkadzało Ci w okolicach paznokcia podczas chodzenia w butach? Prawdopodobnie masz do czynienia z problemem wrastającego paznokcia u stopy. Dowiedz się, na czym polega ten problem, jakie są jego przyczyny i jakie konsekwencje może mieć nieleczony wrastający paznokieć u stopy.

Na czym polega wrastanie paznokci stopy?

Paznokieć u stopy otoczony jest przez fragment skóry, nazywany wałem okołopaznokciowym. Wrastający paznokieć wbija się skórę, początkowo powodując dyskomfort i lekki ból podczas chodzenia. W bardziej zaawansowanej fazie wrastający paznokieć u nogi może przyczyniać się występowania krwawiących i ropiejących ran, którym towarzyszą ostre dolegliwości bólowe, mocno utrudniające bądź całkowicie uniemożliwiające chodzenie i normalne funkcjonowanie.

Przyczyny powstawania wrastających paznokci u stóp

Przyczyny wrastających paznokci u stóp mogą mieć różne podłoże. Problem ten może być dziedziczony genetycznie – wówczas osoby, u których w rodzinie występowały wrastające paznokcie, również są bardziej podatne na ten problem.

Wrastające paznokcie u stóp mogą wynikać także z innych czynników. Jednym z najczęstszych powodów wrastania paznokci jest noszenie obuwia ze zbyt wąskimi czubkami. Inne możliwe przyczyny to np.:

Wrastającym paznokciom można zapobiegać, nosząc wygodne buty, obcinając prawidłowo paznokcie czy odpowiednio szybko podejmując rehabilitację zaburzeń statyki stopy, czyli płaskostopia i koślawości. Utrzymywanie prawidłowej masy ciała przyczyni się do równomiernego rozkładania ciężaru na całej powierzchni stóp, co również pomoże uniknąć problemu wrastania paznokci.

Wrastające paznokcie u stóp

Rodzaje wrastających paznokci u stóp

Najczęściej mamy do czynienia z bocznym wrastaniem paznokci, polegającym na wbijaniu się paznokieć w skórę od strony bocznej. Rzadziej występującymi problemami są przyśrodkowo lub końcowo wrastające paznokcie, które wbijają się odpowiednio w środek palca lub w skórę na jego końcu.

W każdym przypadku problem powinien ocenić podolog, który podejmuje decyzję o wdrożeniu odpowiednich metod leczenia.

Wrastający paznokieć u stopy, czyli wrastanie paznokcia w wał okołopaznokciowy, nie powinno być mylone z innym podobnym problemem, którym jest paznokieć wkręcający. Jest to problem polegający na tym, że paznokieć zwija się w rurkę. W tym przypadku przyczyną problemu jest deformacja kostna paliczków dystalnych, której powodem jest nieprawidłowa biomechanika stopy. Wkręcające paznokcie nie są spowodowane nieprawidłowym przycinaniem czy noszeniem obuwia z wąskimi czubkami.

Stan zapalny przy wrastaniu paznokci u stóp

Pojawienie się stanu zapalnego w miejscu wrastania paznokcia może wiązać się koniecznością wykorzystania chirurgicznych metod leczenia, takich jak np. plastyka wału okołopaznokciowego. Dla pacjenta wiąże się to z koniecznością odbycia zabiegu chirurgicznego, a następnie poddania się rekonwalescencji, która może potrwać od kilku dni do kilku tygodni.

Dlatego ważne jest, aby odpowiednio wcześnie zareagować na wrastający paznokieć u stopy. Właściwym podejściem do problemu jest udanie się do podologa już w momencie zauważenie lekkiego dyskomfortu podczas chodzenia. Jeśli odnosisz wrażenie, że coś niewielkiego znajduje się w bucie lub w skarpecie w okolicach paznokcia i uwiera Cię podczas chodzenia, nie zwlekaj. Prawdopodobnie jest to wrastający paznokieć, który na tym etapie można wyleczyć nieinwazyjne i bezboleśnie.